Wymiana łańcucha rozrządu Katowice 

Łańcuch rozrządu uchodzi za „wieczne” rozwiązanie, które pozwala zapomnieć o konieczności przeglądów i wymian tego newralgicznego elementu. Niestety, choć dawniej stwierdzenie było to prawdą, to dzisiejsze łańcuchy rozrządu nie są już elementami bezobsługowymi, a ewentualne zaniedbanie ich konserwacji i wymian, mogą doprowadzić do niezwykle kosztownych konsekwencji. Fachowo wykonana wymiana łańcucha rozrządu Katowice to kolejne lata bezpiecznej eksploatacji Twojego samochodu!

Dlaczego i kiedy trzeba wymieniać łańcuchy?

Do niedawna łańcuchy rozrządu uchodziły za rzadkie, choć bardzo pożądane rozwiązanie. Dzisiaj sytuacja ulega stopniowej zmianie – łańcuchy można spotkać coraz częściej, jednak pozostaje im coraz mniej przewag nad paskami. Dzieje się tak m.in. z uwagi na rosnącą moc jednostek napędowych – większość producentów oferuje samochody z turbodoładowaniami czy kompresorami, w których lepiej sprawdza się mocniejszy łańcuch. Z drugiej jednak strony właśnie na skutek przenoszenia większych obciążeń, żywotność łańcuchów rozrządu uległa znacznemu skróceniu – nie ma już mowy o pokonywaniu setek tysięcy kilometrów bez zaglądania do rozrządu, zmniejszyła się również tolerancja silników na odchylenia faz rozrządu spowodowanych jego rozciąganiem – dlatego dzisiejsze łańcuchy wymagają kontroli i wymiany nierzadko nawet po pokonaniu zaledwie 100 tysięcy kilometrów. Poniekąd przyczynia się do tego również coraz większa rola, jaką odgrywa łańcuch w osprzęcie silnika – zamiast łączyć ze sobą dwa koła zębate, jak w starszych jednostkach, dzisiaj musi obsłużyć ich kilka, plus napinacze, ślizgacze i inne łańcuchy. To wszystko wymusza konieczność częstej kontroli i wymiany i sprawia, że łańcuch nie jest już najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. 

Kiedy łańcuch wymaga wymiany? Przede wszystkim, kiedy zaczyna być głośny – słyszalny stukot, szum czy szum to jedne z najczęstszych objawów. Ponadto, niezwykle często można dostrzec różnicę w pracy silnika, słabsze osiągi, a nawet zapalająca się kontrolka „check engine”, zapalająca się na skutek wykrycia przez komputer zmiany faz rozrządu. Ignorowanie rozciągającego się łańcuch rozrządu może doprowadzić do uszkodzenia kosztowniejszych elementów – kół zębatych, napinaczy i układu korbowo-tłokowego, co wiąże się z remontem silnika. W niektórych samochodach wymiana samych kół zębatych pociąga za sobą konieczność wymiany wału korbowego, a więc w istocie rozbiórki silnika!

Wymiana łańcucha rozrządu Katowice – wykonana dobrze zapewnia spokój na długo

Choć wymiana łańcuch rozrządu jest kosztownym zabiegiem i zajmuje sporo czasu, to poprawnie wykonana jest gwarantem kolejnych lat bezproblemowej eksploatacji. Ewentualne błędy mogą natomiast istotnie skrócić żywotność tego ważnego elementu, przez co konieczna może być ponowna wymiana. Dlatego tak ważne jest, żeby zlecić to fachowcom. Oddając swój samochód do naszego warsztatu w Katowicach, zyskujesz pewność, że zadanie to będzie wykonane poprawnie i bez „dróg na skróty”, dzięki czemu nie musisz więcej obawiać się o kondycję swojego silnika. Raz zainwestowane środki okazują się wystarczające na lata.

Call Now Button